About

Posts by :

Bal krwiodawców 2020

Z okazji 24 rocznicy powstania SHDK odbędzie się „Bal Krwiodawców”, który odbędzie się w dniu 21.02.2020 w restauracji Mozart w Białymstoku, w godz.19,00-4,00.Informacje i bilety w siedzibie SHDK.

Kongres Stowarzyszenia SHDK

Serdecznie zapraszamy na Kongres Stowarzyszenia, który odbędzie się w dniu 25,04,2019 w RCKiK w Białymstoku w auli o godzinie 14. Podczas Kongresu odbędą się wybory nowych władz oraz zostaną zaprezentowane proponowane zmiany w statucie.

Konferencja „Ogród Zmysłów i Namiętności”

Zapraszamy na konferencję „Ogród Zmysłów i Namiętności” na rzeczStowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Białymstoku Dobry Pomysł  17.11.2017 w Hotelu Silver w Białymstoku o godz. 17.00. Misją SHDK oddział Dobry Pomysł jest organizowanie i wspieranie działań służących krwiodawstwu poprzez gromadzenie środków i darów rzeczowych oraz propagowanie idei honorowego krwiodawstwa. Działa non profit. Realizuje projekty skierowane na rzecz pomocy dzieci oraz(…)

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej

Poniżej umieszczamy treść ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych. Dz.U. 2008 nr 164 poz. 1027. Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej z dn. 27 sierpnia 2004r. 

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale moja krew zostanie użyta do badań naukowych, nie dla pacjentów

Nie obawiaj się, że Twoja krew będzie zmarnowana. Zdecydowana większość oddawanej krwi służy do ratowania życia i w tym miejscu dziękujemy Ci w imieniu ludzi, którym dzięki Tobie mogliśmy uratować życie. Jedynie niewielka ilość oddawanej krwi wykorzystywana jest do badań naukowych, które służą postępowi w medycynie. Nie przejmuj się więc tym i pamiętaj, że Twoja(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale nie będziecie chcieli mojej krwi, ponieważ mam pospolitą grupę „0”

Bardzo potrzebna i ważna jest krew każdej grupy. Grupa „0” jest bardzo rozpowszechniona, a zatem zapotrzebowanie na nią jest odpowiednio duże. Grupa „0” jest szczególnie cenna także dlatego, że można ją stosować wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup. Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na każdą grupę krwi, bo nie wiadomo, która w danym momencie będzie(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale boję się ją oddać

Po raz pierwszy każdy się trochę boi, ale zupełnie bezpodstawnie. Przecież tysiące ludzi oddawało krew 50 lub 100 razy, a niektórzy nawet ponad 150 razy. Nie musisz być superman’em, aby oddawać krew; jest to naprawdę bardzo proste.

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale jestem anemiczny

Ludzie mogą mieć niedokrwistość, a obowiązkiem stacji lub punktów krwiodawstwa jest niedopuszczenie do pobierania krwi od takich osób. Przed każdym pobraniem przeprowadza się prosty test: na podstawie pobranej próbki krwi w krótkim czasie można ustalić czy jesteś zdrowy i możesz oddać krew. Wykryta przy badaniu niedokrwistość daje Ci szansę szybkiego i skutecznego jej wyleczenia, znajdujesz(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale mam jej za mało

Przeciętny dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi. Z medycznego punktu widzenia zdrowi ludzie mogą oddawać ją regularnie. Jednorazowo pobiera się do 450ml, a krwiodawcy mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku. Krew w Twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy ją oddajesz, czy nie, a więc(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale boję się że zemdleję

Spróbuj, a przekonasz się, że oddawanie krwi nie jest takie straszne. Omdlenia występują sporadycznie i są często wynikiem złego nastawienia i olbrzymiego stresu. Wszyscy dawcy odpoczywają przez 15 minut po oddaniu krwi, a ilość oddanej krwi to tylko niewielki procent krwi krążącej w Twoim organizmie. Większość ludzi po oddaniu krwi przyznaje, że nie jest to(…)