PORADNIK

Najczęściej zadawane pytania

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale moja krew zostanie użyta do badań naukowych, nie dla pacjentów

Nie obawiaj się, że Twoja krew będzie zmarnowana. Zdecydowana większość oddawanej krwi służy do ratowania życia i w tym miejscu dziękujemy Ci w imieniu ludzi, którym dzięki Tobie mogliśmy uratować życie. Jedynie niewielka ilość oddawanej krwi wykorzystywana jest do badań naukowych, które służą postępowi w medycynie. Nie przejmuj się więc tym i pamiętaj, że Twoja(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale nie będziecie chcieli mojej krwi, ponieważ mam pospolitą grupę „0”

Bardzo potrzebna i ważna jest krew każdej grupy. Grupa „0” jest bardzo rozpowszechniona, a zatem zapotrzebowanie na nią jest odpowiednio duże. Grupa „0” jest szczególnie cenna także dlatego, że można ją stosować wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup. Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na każdą grupę krwi, bo nie wiadomo, która w danym momencie będzie(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale boję się ją oddać

Po raz pierwszy każdy się trochę boi, ale zupełnie bezpodstawnie. Przecież tysiące ludzi oddawało krew 50 lub 100 razy, a niektórzy nawet ponad 150 razy. Nie musisz być superman’em, aby oddawać krew; jest to naprawdę bardzo proste.

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale jestem anemiczny

Ludzie mogą mieć niedokrwistość, a obowiązkiem stacji lub punktów krwiodawstwa jest niedopuszczenie do pobierania krwi od takich osób. Przed każdym pobraniem przeprowadza się prosty test: na podstawie pobranej próbki krwi w krótkim czasie można ustalić czy jesteś zdrowy i możesz oddać krew. Wykryta przy badaniu niedokrwistość daje Ci szansę szybkiego i skutecznego jej wyleczenia, znajdujesz(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale mam jej za mało

Przeciętny dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi. Z medycznego punktu widzenia zdrowi ludzie mogą oddawać ją regularnie. Jednorazowo pobiera się do 450ml, a krwiodawcy mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku. Krew w Twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, czy ją oddajesz, czy nie, a więc(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale boję się że zemdleję

Spróbuj, a przekonasz się, że oddawanie krwi nie jest takie straszne. Omdlenia występują sporadycznie i są często wynikiem złego nastawienia i olbrzymiego stresu. Wszyscy dawcy odpoczywają przez 15 minut po oddaniu krwi, a ilość oddanej krwi to tylko niewielki procent krwi krążącej w Twoim organizmie. Większość ludzi po oddaniu krwi przyznaje, że nie jest to(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale nie cierpię igieł

Większość ludzi jest nieco podenerwowanych przed oddaniem krwi. Spora część z nich, kiedy pokonana wewnętrzną barierę lęku, twierdzi, że tak naprawdę nie było się czego bać i szkoda straconego czasu. Aby wyeliminować ból, stosuje się specjalnie ostrzone i profilowane igły. Nakłucie nie powinno więc być bolesne.

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale jest to zbyt kłopotliwe

W większości szpitali w Polsce działają punkty krwiodawstwa. Jest ich ponad 450 oraz ponad 20 Wojewódzkich i Rejonowych Stacji Krwiodawstwa. Możesz udać się do każdej z powyższych placówek – najlepiej do tej, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Weź ze sobą dowód osobisty lub ważną legitymację ubezpieczeniową. Zgłoś się w godzinach rannych. Całą resztę(…)

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale to mnie osłabi

Krew jest uzupełniana dość szybko. Zanim wyjdziesz z punktu krwiodawstwa proces uzupełniania oddanej krwi już się rozpocznie. Zaledwie po kilku godzinach jej objętość wróci do normy, a Ty nie odczujesz żadnych dolegliwości i będziesz mógł bez przeszkód wykonywać swoje zwykłe obowiązki.

PORADNIK: Chciałbym oddać krew, ale oddam krew tylko, gdy będzie ona potrzebna

Krew niezbędna jest każdego dnia wielu chorym. Codziennie potrzeba krwi od co najmniej 10 tysięcy dawców. Życie każdego pacjenta wymagającego transfuzji jest zagrożone – jeśli jej w porę nie otrzyma. Nie wahaj się więc – życie innych zależy od Ciebie.